بوتاکس چیست؟

مرداد ۱۶, ۱۳۹۹ 0

کلینیک پوست و موی آرتا قصد دارد در این مطلب، بوتاکس و کاربردهای آن را در رفع چین و چروک و آثار پیری معرفی نماید. با ما همراه باشید!

بوتاکس یا سم بوتولیسم یک پروتئین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. تزریق مقادیر خیلی کم از آن در عضلات زیر پوستی انسان که انقباض این عضلات مسئول اخم و چروک پیشانی و دور چشم و …هستند، باعث ضعیف شدن قدرت انقباضی این عضلات و مسئول اثرات درمانی و زیبایی شامل کم شدن یا محو خطوط و چروک دینامیک روی پوست است.

بوتاکس چیست؟

چه سنی برای تزریق بوتاکس مناسب است؟

شرط سنی معینی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد. بهترین زمان برای تزریق بوتاکس هنگامی است که چینهای نسبتا عمیقی موقع خندیدن یا اخم کردن و بالا انداختن ابروها ، در ناحیه پیشانی و دور چشم ایجاد می شوند که در حالت استراحت وجود ندارند. به این چینها اصطلاحا چینهای دینامیک dynamic گفته می شود و در اثر حرکات عضلات زیر پوست ایجاد می گردند. با استفاده از اثر بوتاکس و شل شدن این عضلات، افزایش فعالیت عضلات از بین رفته و چروک ناشی از انقباض عضلات حداقل ۴-۶ ماه صاف می گردد. بنابراین بهترین زمان برای تزریق بوتاکس زمانی است که این چینها در حال ایجاد هستند. البته افراد بین ٣٠-۵٠ سال بیشترین پاسخ را به درمان با بوتاکس می دهند و امروزه درمان با بوتاکس یکی از جنبه های مهم زیباسازی در این گروه سنی است.

لازم به ذکر است که چروکهای غیر فعال یا استاتیک که ناشی از تغیر در محتوای کلاژن لایه زیرین پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود می آیند، تحت تأثیر بوتاکس قرار نمی گیرند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس 

برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس به عضلات غیر هدف باید بیمار حدود ۲ – ۴ ساعت به صورت نشسته یا ایستاده باشد و از مالیدن و دستکاری محل محل تزریق تا ۲۴ خودداری کند. از بیمار خواسته می شود که ۲ – ۳ ساعت بعد از تزریق عضلات هدف را منقبض و منبسط کند.

آیا تزریق بوتاکس بی خطر است؟

هیچ عارضه جانبی طولانی مدت با تزریق بوتاکس گزارش نشده است. استفاده آسان، تهاجم اندک، خطرات بسیارکم و تحمل خوب بیماران، بوتاکس را تبدیل به جزء اجتناب ناپذیر از درمانهای زیبایی کرده است. شایعترین عارضه تزریق بوتاکس تورم، قرمزی و یا کبودی اندک در ناحیه تزریق است که در عرض چند ساعت و یا یکی دو روز برطرف می شود. در بعضی افراد ممکن است “افتادگی پلک” ایجاد شود که حدود ٣ هفته طول خواهد کشید. این عارضه ناشی از “پخش شدن بوتاکس در نواحی اطراف محل تزریق” و یا “تزریق در عضلات اشتباهی” است. همچنین می تواند به دلیل ماساژ دادن محل تزریق توسط بیمار باشد. می توان با تزریق مقدار مناسب از بوتاکس و قرار دادن دقیق آن در عضلات هدف ایجاد عوارض را به حداقل رساند و مدت اثر دارو را افزایش داد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید

درمانگاه تخصصی پوست و مو آرتا با هدف ارائه بهترین و متنوع ترین خدمات حوزه سلامت و زیبایی و نیز به کار گیری کادر پزشکی مجرب و اعضا انجمن متخصصان پوست ، مو و زیبایی ، آماده ارائه خدمات می باشد .متخصصان این مرکز با ارائه مشاوره ، بهترین روش های درمانی را به بیماران معرفی کرده و سپس به درمان آنها اقدام می کنند


تلفن تماس مطب

تماس از ساعت ۹ صبح الی۹ شب
۰۵۱-۳۶۰۲۰۰۵۰-۵
۰۹۰۲۶۰۲۰۰۵۰-۵۲آدرس مطب

مشهد/بلوار فردوسی / حد فاصل چهارراه فرامرز عباسی و میدان استقلال / پلاک ۳۵۵دنبال کنید

فعالیت ما را

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.کلیه حقوق برای درمانگاه تخصصی پوست و مو آرتا محفوظ می باشد.

پشتیبانی و بهینه سازی : استودیو اسپین

پشتیبانی آفلاین

در حال حاضر پشتیبانی آفلاین است . شما دوست عزیز پیغام خود را بگذارید با شما تماس گرفته می شود.

سلام همراه عزیز! وقت بخیر چه کمکی میتونم به شما بکنم؟

کلید اینتر را بزنید برای ارسال